главная

Молитва Святителю Антонию(Смирницкому),
архиепископу Воронежскому и Задонскому


О всехвальный и всечестный архиерею, града нашего и всея земли Воронежския небесный заступниче, святителю Антоние!

Ты на земли живый, небеснаго гражданина и земнаго ангела образ нам собою показал еси: издетска бо возраста смирением украсился еси, и страх Божий, еже есть всякой премудрости начало, в сердце твоем стяжал еси. Ты суету мирскую отринув, во ангельский образ облеклся еси, и в Дому Богородицы - лавре Печерстей вселився, постом и послушанием и трудами многими страсти плотския препобедил еси.
Того ради от Владыки Христа избран быв, сана святительскаго сподобляешися, и аки светильник пресветлый на свещнице кафедры Воронежския поставляешися. Како восхвалити возможем кротость и незлобие твое, отче Антоние, еще же к нищим милосердие неоскудеваемое, к служению церковному ревность и благоговение, и о всякой душе христианской пастырское, с любовию, попечение! Молитвою своею теплою град наш от моровой язвы защитил еси, и благодатию Христовою, в тебе живущею, болящим здравие подавал еси.
Таковыя многия подвиги благочестия совершая, словом и житием, любовию, верою и чистотою, великим угодникам Божиим сродник духовный показался еси: сам бо Серафим преподобный духовным своим братом и великим архиереем Божиим тя нарече. Ты бо, святителю, не на своя силы полагался еси, но к помощи и заступничеству святых Божиих прибегал еси. За сие усердие удостои тя Господь прославление Митрофана святителя всерадостно совершити и нетленныя мощи Тихона святителя лицезрети.
Мы же ныне, чада твоя, отче святителю Антоние, у твоея честныя иконы ныне предстояще, яко достойнаго тех преемника и равночестное тем светило благодатное земли нашей восхваляем тя. Покрый и защити град сей и всю страну нашу и люди живущия от глада и болезней, от нашествия супостат и междоусобныя брани, от всякия беды и внезапныя смерти. Погибельныя ереси посрами; чарования демонская разори.
Ты сам носитель мирнаго духа быв, мир озлобленному миру нашему испроси; в скорбех - терпение даруй; в радости и благоденствии - Бога всещедраго благодарити научи нас. Всем же нам даруй разум светел, во еже единаго на потребу к жизни вечной искати, и распятаго за ны Христа Господа возлюбити, и непостыдно на Страшнем Судищи Его одесную стати купно с тобою и всеми святыми, от века Ему благоугодившими.

Аминь.